Достапни линкови

Mигранти спасени кај Кос


Архивска фотографија.

Грчката крајбрежна стража денеска спаси 61 мигрант во близина на островот Кос и уапси двајца осомничени шверцери. Брод на крајбрежната стража во раните утрински часови бил испратен во близина на Кос, откако било јавено дека е виден шверцерски чамец како тоне на мало растојание од брегот. Во операцијата се уапсени двајца мажи, на возраст од 28 и 37 години, кои се осомничени за шверц со луѓе. Во меѓувреме, на Лезбос пристигнал чамец со околу 40 мигранти.

XS
SM
MD
LG