Достапни линкови

Уапсен најблискиот соработник на Ѓулен


Фетула Ѓулен

Халис Ханчи, кој важи за „десната рака“ на имамот Фетула Ѓулен е уапсен во Турција. Турските власти го обвинуваат Ѓулен, кој живее во САД за обидот за пуч на 15 јули.

Според турските власти, Ханчи влегол во земјата влегол два дена пред обидот за пуч. Ѓулен негираше дека е инволвиран во настаните. Медиумите јавија и дека турските власти го уапсиле и внукот на Ѓулен, Мухамет Саит Ѓулен.

XS
SM
MD
LG