Достапни линкови

Средба на југоисточните азиски нации во Лаос


Самитот на југоисточните азиски нации во Сочи, Русија.

Министрите за надворешни работи на 10 земји членки на Асоцијацијата на југоисточни азиски нации ќе се сретнат денеска во Лаос. Се очекува во фокусот на средбата да биде пресудата на Хашкиот трибунал на 12 јули во која се наведува дека Кина нема историско право на Јужното кинеско море.

Спорот до судот го покрена Филипини, но Вијетнам, Брунеи и Малезија исто така не се согласувааат со позицијата на Кина по прашањето.

XS
SM
MD
LG