Достапни линкови

Ден на жалост во Авганистан по бомбашкиот напад


Нападот во Кабул

Во Авагнистан е прогласен Ден на жалост за жртвите од вчерашниот самоубиствен бомбашки напад во Кабул. Во нападот на мирен протест на малцинството Хазара загинаа над 80 лица, а 123 беа повредени.

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани порача дека одговорните за нападот ќе бидат казнети. Милитантната група Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот. Протестите беа организирани против менувањето на рутата на мултимилионски енергетски проект.

XS
SM
MD
LG