Достапни линкови

Турција ќе ја почитува спогодбата со ЕУ за мигрантите


Турскиот министер за европски работи, Омер Челик, денеска изјави дека обидот за пуч во земјата не значи крај за европските аспирации на Турција . Тој вети и дека Анкара ќе ја почитува спогодбата со ЕУ за решавање на мигрантската криза. Според него, договорот за бегалците продолжува без било каков застој, и покрај неодаменшниот обид за државен удар во земјата.

XS
SM
MD
LG