Достапни линкови

Погреб на новинарот Шермет во Минск


Комеморацијата во чест на убиениот проминентен белоруски новинар Павел Шеремет се одржува денеска во Минск, по која е закажан и неговиот погреб. Тој беше убиен во експлозија на бомба пред неколку денови.

Шермет работеше на веб страницата Украинска правда, а претходно и за медиуми во Белорусија и Русија. Министерството за внатрешни работи соопшти дека експлозивот бил „вешто“ подметната под автомобилот. Колегите на Шеремет веруваат дека тој бил цел на напади поради неговата работа како новинар.

XS
SM
MD
LG