Достапни линкови

Во Киев поворка во чест на убиениот новинар Шеремет


Илјадници луѓе учествуваа во поворката во чест на убиениот белоруски новинар Павел Шеремет во Киев. Тие поминаа низ улиците на Киев и носеа рози во своите раце. Тој беше убиен во експлозија на бомба пред неколку денови. Тој работеше на веб страницата Украинска правда, а претходно и за медиуми во Белорусија и Русија. Министерството за внатрешни работи соопшти дека експлозивот бил „вешто“ подметната под автомобилот. Колегите на Шеремет веруваат дека тој бил цел на напади поради неговата работа како новинар. Европол и ФБИ им помагаат на украинските полицајци во истрагата за убиството на Шеремет.

XS
SM
MD
LG