Достапни линкови

Иран пресретна теорористичка група од Турција


Иранските безбедносни сили сопреле терористичка група да се инфилтрира во нивната земја од Турција, изјави командантот на Иранската револуционерна гарда. Двајца од групата успеале да се вратат во Турција, еден бил уапсен, а еден убиен за време на операцијата. Групата, според иранските власти, планирала да спроведе терористички операции во Иран. Минатата недела имаше неколку судири меѓу иранските сили и курдските милитанти.

XS
SM
MD
LG