Достапни линкови

Казнети пребегнатите турски офицери во Грција


Судот во грчкиот град Александруполис ги осуди денеска осуммината турски офицери, кои со хеликоптер избегаа од Турција за време на обидот за државен удар, на условна казна од два месеца затвор.

Тие се обвинети за илегално влегување во земјата. Против седум е подигнато и обвинение за морално поттикнување на нелегален лет, а пилотот на хеликоптерот, кој го слета леталото на аеродромот во Александруполис, е обвинет за извршување на незаконски лет.

Офицерите, за кои турските власти бараат екстрадиција за да им суди воен суд во Турција поради нивно учество во обидот за пуч, побарале азил во Грција.

Турските офицери, меѓу кои има мајори, капетани и наредници, стравуваат за своите животи во нивната земја, велат нивните адвокати, особено по најавите на турски владини претставници дека смртната казна може да се врати за оние кои се прогласени за виновни за велепредавство.

Турскиот амбасадор во Атина, Керим Урас, повика да се екстрадираат турските офицери, истакнувајќи дека доколку тие не бидат вратени, тоа ќе им наштети на билатералните односи меѓу Атина и Анкара.

Грчкиот премиер Алексис Ципрас избегнуваше јавни изјави за ова прашање.

XS
SM
MD
LG