Достапни линкови

Мисијата на ЕУЛЕКС има нов шеф


Досегашниот шеф на ЕУЛЕКС Габриел Меучи.

Грчката дипломатка Александра Пападопулу ќе биде новиот шеф на Мисијата на ЕУ во Косово (ЕУЛЕКС). Пападопулу треба да ја превземе функцијата на 1 септември, заменувајќи го Габриел Меучи, која на оваа должност е од 15 октовмри 2014 година. Покрај нејзините ангажмани во амбасадата на Грција во Јордан, таа беше и грчки генерален конзул во Торонто и прв човек на Канцеларијата за врски на Грција во Приштина. Од 2007 до 2012 таа беше шеф на Канцеларијата за врски на Грција во Македонија, а од 2015, па досега беше грчки амбасадор за Уругвај и Парагвај.

XS
SM
MD
LG