Достапни линкови

Нема верски погребни обреди за пучистите


Управата за верски работи на Турција соопшти дека нема да дозволи одржување на верски погребни обреди за учесниците во, како што се наведува, „предавничкиот напад на државата, народот, турскиот Парламент“. Тоа, меѓутоа, не се однесува на војниците и припадниците на безбедносните сили кои се нашле во судирите, а всушност не знаеле за што станува збор, се наведува во соопштението.

XS
SM
MD
LG