Достапни линкови

Уапсен ирански банкар за корупција


Али Растегр Сорхеи, поранешен менаџер на Банката Мелат.

Иранските власти уaпсија поранешен менаџер на една од најголемите ирански банки и неговиот заменик по обвиненија за корупција. Али Растегр Сорхеи, поранешен менаџер на Банката Мелат и неговиот заменик се уапсени по наредба на иранското обвинителство. Менаџерот си поднесе оставка минатиот месец по големиот скандал што излезе во јавноста дека раководни лица на неколку банки си доделиле премногу високи плати, бонуси и други бенефиции. Медиумите велат дека тој е дел од еден поголем корупциски круг.

XS
SM
MD
LG