Достапни линкови

Републиканците го номинираа Доналд Трамп за претседател


Републиканците и формално го номинираа милијардерот Доналд Трамп за нивен претседателски кандидат и покрај несогласувањата во нивните редови за неговата способност на таа функција. „Заедно постигнавме историски резултат со рекордни гласови во историјата на Републиканската партија. Ова е движење, но ни треба уште многу за да го минеме целиот пат“, изјави Трамп во видео пораката до делегатите на партиската конвенција во Кливленд, Охајо. Трамп на 8 ноември годинава, најверојатно ќе се соочи со својот ривал од Демократската партија Хилари Клинтон. Таа се очекува да ја добие кандидатурата на партиската конвенција во идната недела во Филаделфија.

XS
SM
MD
LG