Достапни линкови

ИД: напаѓачот во германскиот воз е наш борец


Милитантите на Исламската држава, како што соопшти нивната онлајн агенција АМАК, ја презеле одговорноста за нападот во еден воз во јужна Германија. ИД наведува дека станувало збор за нејзин борец. Неколку луѓе биле сериозно повредени во нападот на момќето пред полицијата да го застрела и убие. Полицијата соопшти дека станува збор за 17 годишен авганистанец кој со секира и нож ги нападнал патниците на еден регионален воз во Баварија. Момчето пристигнало во Германија и било сместено во еден дом. При претресот таму било пробнајдено знаме на ИД.

XS
SM
MD
LG