Достапни линкови

Рохани му честита на Ердоган за „стабилноста“ во Турција


Иранскиот претседател Хасан Рохани

Иранскиот претседател Хасан Рохани телефонски разговарал со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и му честитал за враќањето на стабилноста во Турција. „Среќни сме сшто бевме сведоци на враќање на стабилноста во пријателската Турција“, ја цитираат изјавата на Рохани иранските државни медиуми, наведувајќи дека мирот и стабилноста во таа земја ќе води до подобрување на мирот и безбедноста во целиот регион. Рохани навел и тоа дека Иран „стоел и ќе стои зад народната влада на Турција“.

XS
SM
MD
LG