Достапни линкови

Во воздушни напади во Сирија загинале 21 цивил


away from the center, on June 4, 2016.

Најмалку 21 цивил загина во воздушните напади од коалицијата предводена од САД врз и околу упориштата на екстремистичката група Исламска држава во северниот дел на Сирија. Сириската опсерваторија за човекови права, со седиште во Лондон, соопшти дека најмалку 15 луѓе биле убиени во Манбиџ, а шест други во едно село во близина на градот. Демократските сили на Сирија предводени од Курдите започна акција за да го преземат Манбиџ кој е во рацете на ИД. Операцијата принуди илјадници луѓе да избегаат, а десетици илјади цивили се убиени или се уште се наоѓаат во градот. Демократските сили презедоа голема територија од ИД во северна и североисточна Сирија. Ако го заземат Манбиџ тоа ќе биде најзначајна победа за нив.

XS
SM
MD
LG