Достапни линкови

Уапсени двајца напаѓачи на полициската станица во Казахстан


Властите во Казакстан уапсија двајца осомничени за вооружените напади во главниот град Алма Ата. Тие покрена антитерористичка операција откако напаѓачите во напад на три владини згради, меѓу кои и полициска станица убија тројца полицајци и четворица цивили, а повредени се најмалку осум луѓе. Според полициски извори напаѓачите се исламски милитанти. Има државјани на Казахстан кои се борат на страна на екстремистите на боиштата во Сирија и во Ирак.

XS
SM
MD
LG