Достапни линкови

Ирачките шиити против нови сили на САД во Ирак


Шиитскиот свештеник Муктада ал Садр

Шиитскиот свештеник Муктада ал Садр се закани дека ќе ги напаѓа новите американски сили кои доаѓаат во Ирак за да помогнат во борбата против милитантите на Исламската држава. Садр, чија Махди армија се бореше против американските сили во 2003 година, изјави дека 560 американски војници кои наскоро треба да пристигнат во Ирак ќе бидат цел на нивните напади. Махди армијата беше расформирана во 2008 година и заменета со Мировни бригади кои помогнаа милитантите на ИД во 2014 година да бидат одбиени од областите во близина на Багдад.

XS
SM
MD
LG