Достапни линкови

Ердоган ги повика граѓаните да останат на улиците


Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган денеска испрати масовна СМС порака повикувајќи ги граѓаните да останат на улиците во подршка на демократијата и мирот, јавуваат агенциите .СМС пораката која им пристигна на сите корисници на мобилната телефонија е потпишана од Ердоган, а граѓаните во неа се молат да останат на улиците против анти владините сили.

Демонстрантите кои денеска излегоа на улиците во Истанбул носеа во рацете црвено-бели знамиња и се собраа на главните улици на градот.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган беше снимен од државната агенција Анадолија како се сретнува и се поздравува со своите поддржувачи во азискиот дел на Истанбил.

XS
SM
MD
LG