Достапни линкови

ДНЕТ ги осуди настаните во Турција


.

Движењето за национално единство на Турците (ДНЕТ) ги осудува обидите за дестабилизација и деструкција на Турција.

- Ниту во еден случај не го прифаќаме овој обид за воен удар и даваме целосна поддршка напретседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган,на владата на Турцијаи на турскиот народ. Никој не може да биде против волјата на народот. Во што поскоро време виновниците треба да се предадат на рацете на правдата во Турција. Убедени сме дека Турција во најскоро време ќе ја преброди оваа состојба и ќе работи на јакнење на демократските капацитети и владеење на правото и правната држава, соопшти ДНЕТ на Ердоган Сарач

XS
SM
MD
LG