Достапни линкови

Русија ќе распореди напреден антиракетен систем во Крим


Русија планира да распореди напреден систем за против воздушна одбрана С-400 во Крим. Од руската Армија соопштија дека системот ќе биде распореден во август. Засега не се знае дали новиот систем ќе го замени веќе постоечкиот С-300. Русија го анкетираше Крим во март 2014, што предизвика меѓународна осуда. Во пристаништето Севастопољ во Крим се наоѓа руската Црноморска флота.

XS
SM
MD
LG