Достапни линкови

Протести во Багдад и покрај повиците да не се протестира


Неколку илјади луѓе протестираа во Багдад и покрај повиците на властите да не се протестира, за да можат полицајците да се посветат на борбата против организацијата Исламска држава. Поддржувачите на свештеникот Моктада ал Сард, повеќето од нив шиити, протестираат со барање владата да ги забрза реформите и да презеде чекори во борбата против корупцијата. Тие се лути зошто премиерот не направи реконструкција на владата како што вети пред неколку месеци.

XS
SM
MD
LG