Достапни линкови

Продолжуваат меѓупартиските разговори


Претставници на четирите партии потписнички на Договорот од Пржино претпладнево во резиденцијата на ЕУ ги продолжија разговорите за отворените прашања што го попречуваат решавањето на политичката криза. На оваа фаза од меѓупартиските разговори учествуваат Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ, Радмила Шекеринска од СДСМ, Артан Груби од ДУИ и Имер Алиу од ДПА. На средбата присуствуваат и амбасадорите на ЕУ и на САД, Аиво Орав и Џес Бејли. Евроамбасадорот Аиво по завршувањто на завчерашната рунда разговори изјави дека партиските претставници постигнале договор за многу прашања прашања, со исклучок на едно, без да прецизира кое.

XS
SM
MD
LG