Достапни линкови

Еврообврзницата со камата од 5 проценти


Македонија ја понуди обврзницата до 650 илјади евра на светските берзи. Новинската агенција Ројтерс, денеска објави дека еврообврзницата со рок на доспевање од 7 години е со камата од 5 проценти. Главни банки кои управуваат со еврообврзницата се Сити груп, Дојче банк, Сосиете женерал и Ерсте банк. Кредитниот рејтинг на Македонија е ББ- според Стандар и Пурс, додека Фич ја рангираше со оценка ББ+.

Владата минатата недела ја објави обврзницата во Службен весник, што беше повод за политички препукувања.

XS
SM
MD
LG