Достапни линкови

САД се за поголема соработка со Русија против ИД


Американски државен секретар Џон Кери

Американски државен секретар Џон Кери денеска заминува за Москва за да понуди поголема воена соработка против милитантите на Исламската држава, аво замена за започнување политичка транзиција во Сирија, објави весникот „Вашингтон пост“. „САД предлагаат нов воен штаб за координирање на воздушната кампања што ќе ги сочинуваат американски и руски воени офицери, разузнавачи и експерти“, пишува весникот додавајќи дека шатбот би бил сместен во близина на Аман, главниот град на Јордан.

XS
SM
MD
LG