Достапни линкови

Путин се надева на конструктивен дијалог со Меј


Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин изрази надеж дека ќе има конструктивен дијалог за билатералните односи со новата британска премиерка Тереза Меј. Таа вчера официјално ја презеде должноста по оставката на Дејвид Камерон. Односите на Русија и Британија се нарушени со истрагата за околностите на смртта на поранешниот руски агент Александар Литвиненко во 2006 година во Лондон, како и со воведувањето на западните санкции против Русија.

XS
SM
MD
LG