Достапни линкови

ЕУ: Меј наскоро да покрене преговори


Тереза Меј

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер и претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц побараа од новата британска премиерка Тереза Меј што поскоро да покрене преговори со ЕУ по одлуката на британците да ја напуштат Унијата. Според нивната оценка, тоа ќе придонесе за што поскорашно враќање на стабилноста во Европа. Меј ќе има задача да покрене процедура за излегување на Британија од ЕУ во согласност со резултатите од референдумот одржан на 23 минатиот месец.

XS
SM
MD
LG