Достапни линкови

Меркел во прва посета на Киргизстан


Бишкек

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска и утре ќе престојува во прва посета на Киргизстан. Таа ќе има разговори со шефот на државата Алмазбек Атамбаев, како и со претставници на граѓанскиот сектор. Во март германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер во рамките на турнејата по Централна Азија го посети Киргизстан при што се разговарало за борбата против тероризмот, регионалната соработка и економските врски.

XS
SM
MD
LG