Достапни линкови

Тереза Меј од денеска нов премиер на Британија


Британскиот премиер Дејвид Камерон вчера претседаваше со последната седница на неговиот кабинет. Во исто време почна преселбата на неговите работи од Даунинг стрит број 10 во Лондон каде што треба да се всели новиот премиер Тереза Меј. Камерон изјави дека денеска ќе се повлече од функцијата откако загуби на референдумот агитирајќи за останување на Британија во Европската унија. Меј на 11 јули беше избрана на нов лидер на Конзервативната партија, а со тоа и премиер на Британија.

XS
SM
MD
LG