Достапни линкови

Сандерс ја поддржа Клинтон за претседател на САД


Берни Сандерс, кој учествуваше во трката за претседател на САД официјално ја одобри кандидатурата на доскорашната негова против кандидатка Хилари Клинтон како кандидат на Демократската партија. Тој рече дека Клинтот мора да биде следниот претседател на САД.Изјавата Сандерс, сенатор од сојузната држава Вермонт,ја даде застанат до Клинтон на митинг во Портсмут, Њу Хемпшир. Сандерс, вети дека неговата „политичка револуција“ ќе продолжи, но призна дека Клинтон има доверба од повеќе делегати потребни за номинација. Сандерс денеска рече дека ќе и помогне на Клинтон против републиканскиот кандидат, Доналд Трамп.

Тој рече дека Клинтон е најдобар кандидат за соочување со предизвиците со кои се соочува САД.

XS
SM
MD
LG