Достапни линкови

Потписниците на „Пржино“ разговараат за отворените прашања


Претставници на четирите партии потписнички на Договорот од Пржино попладнево во резиденцијата на ЕУ во Скопје одржуваат нова средба во обид да ги надминат несогласувањата што го попречуваат решавањето на политичката криза.

На средбата учествуваат Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ, Радмила Шекеринска од СДСМ, Артан Груби од ДУИ и Имер Алиу од ДПА, а присуствуваат и амбасадорите на ЕУ и на САД, Аиво Орав и Џес Бејли.

Евроамбасадорот Орав по вчерашната рунда разговори во резиденцијата на ЕУ во Пржино, изјави дека договор се уште нема, но има одреден напредок и оти се надева дека на денешната средба ќе биде постигнато повеќе. Информира дека партиските преставници побарале дополнително време за консултации со раководставата на партиите.

XS
SM
MD
LG