Достапни линкови

Киргистан - Случајот на осудениот Аскаров вратен на ревизија


Врховниот суд на Киргистан се откажа од повторно разгледување на пресудата за активист Азимжан Аскаров кој е осуден на доживотен затвор и го врати случајот на ревизија на понизок суд. Аскаров беше осуден во 2011 за неговата улога во судирите меѓу етничките Киргизи и Узбеци и за соучество во убиство на еденполицаец за време на конфликтот во 2010 година. Аскаров вели дека неговиот случај е политички мотивиран.

XS
SM
MD
LG