Достапни линкови

Тереза Меј, британски премиер на 13 јули


Тереза Меј

Британската министерка за внатрешни работи Тереза Меј се очекува на 13 јули да стане премиер откако нејзиниот последен ривал во Конзервативната партија, пратеничката Андреа Лидсом се откажа од трката. 59 годишната Меј ќе го замени премиерот во заминување Дејвид Камерон кој најави дека на 13 септември ќе и поднесе оставка на кралицата Елизабета. Камерон заминува од функцијата откако британците на референдумот на 23 јуни гласаа за напуштање на Британија од Европската унија.

XS
SM
MD
LG