Достапни линкови

Северна Кореа најави акција против антиракетниот штит на САД


Северна Кореа се закани дека ќе преземе „физичка акција“ против американскиот антиракетен систем што треба да биде поставен во Јужна Кореа. Предупредувањето следуваше откако Сеул и Вашингтон објавија дека ќе постават антирактен штит во Јужна Кореа како одговор на растечките закани од Северна Кореа. Според Пјонгјанг, станува збор за „објава на војна“.

XS
SM
MD
LG