Достапни линкови

Заев бара банките да не ја купуваат еврообврзницата


Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска апелира до власта да ја промени одлуката за емитување еврообврзница од 650 милиони евра на не повеќе од 250 милиони евра, а банките да не ја купуваат.

„Шестотини и педесет милиони евра ново задолжување на граѓаните е недозволиво“, рече денеска Заев во обраќањето на летниот камп на Социјалдемократската младина на Македонија (СДММ) во Охрид.

Потенцијални купувачи не треба да ја купуваат обврзницата, ако сакаат, како што рече, да имаат разбирање за сите идни генерации во Република Македонија.

XS
SM
MD
LG