Достапни линкови

Протест во Грција против распоредување НАТО сили во Европа


Неколку илјади радикално левичарски демонстранти протестираа синоќа во центарот на Атина поради членството на Грција во НАТО и најавеното разместување сили на Алијансата во источна Европа. Митингот го организира Комунистичката партија на Грција. Лидерот на партијата Дмитрис Куцумбас го опиша распоредувањето на новите сили како „опасен план“ кој може да ги зголеми тензиите во Европа.

XS
SM
MD
LG