Достапни линкови

Одложен распитот за „Тортура“ за 14 јули


Распитот на шестмината осомничени во случајот „Тортура“ што го покрена Специјалното јавно обвинтелство што требаше да се одржи денеска, е одложен за 14-ти овој месец. Основниот суд Скопје 1 соопшти дека распитот е одложен по барање на осомничените кои побарале дополнително време за увид во предметот кој не им бил овозможен во обвинителството.

Предметот Тортура е за постапката на апсење на претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски. Поранешниот директор на УБК и командантот на единицата Алфи се прво и второсомничени во случајот.

XS
SM
MD
LG