Достапни линкови

Лансирана ракета кон Меѓународната вселенска станица


Од космодрамот Бајконур во Казакстан денеска е лансирана руската ракета Сојуз на дводневен пат до Меѓународната вселенска станица. Во екипажот се американскиот астронаут Кетлин Рубинс, рускиот космонаут Анатолиј Иванишин и јапонскиот астронаут Такуја Ониши. Капсулата во која се наоѓа екипажот е единствената во светот која може да стигне и да се врати од Меѓународната вселенска станица.

XS
SM
MD
LG