Достапни линкови

Состанок Путин - Совет за безбедност за „жешки“ прашања


Рускиот претседател Владимир Путин со членовите на Совет за безбедност дискутирале за можност да се направат чекори кон градење на доверба за неколку прашања, како балтичкиот воздушен простор, ситуацијата во Сирија, како и да договорат детали околу Самитот на НАТО кој треба да се одржи оваа недела, соопшти портпаролот на Путин, Димитри Песков. Тој вели дека по прашањето за безбедноста на воздушниот простор над Балтикот, Путин зборувал со финскиот претседател Саули Никисто. Западните власти ја обвнинуваат руската војска дека го нарушува воздушниот простор на Балтичкото Море во изминатите две години. Се очекува претставници на Советот НАТО-Русија да се сретнат на 13 јули веднаш по Самитот на Алијансата во Варшава.

XS
SM
MD
LG