Достапни линкови

Унгарија на референдум за задолжителните квоти на мигранти


Унгарскиот претседател Виктор Орбан најави дека на втори октомври ќе се одржи референдум по прашањето за задолжителни квоти на мигранти и бегалци. Орбан е меѓу лидерите на ЕУ кои најгласно се спротивставуваат на задолжителните квоти за прифаќање на мигранти и бегалци кои бегаат од конфликтите на Блискиот Исток, северна Африка или јужна Азија.Унгарија меѓу првите подигна ограда на своите граници за да спречи влез на мигранти минатата година.

XS
SM
MD
LG