Достапни линкови

Унгарија ја засилува контролата на границата со Србија и Хрватска


Унгарските власти ќе спроведуваат контрола долж границата со Србија и Хрватска, со цел мигрантите, кои ќе бидат запрени во зона широка осум километри од границата, да бидат испратени до најблискиот транзитен центар. Мерката, која ја одобри Парламентот, ќе стапи на сила утре. Истовремено, соопштија унгарските власти, ќе бидат зајакнати и пограничните контроли.

XS
SM
MD
LG