Достапни линкови

Убиени двајца полицајци во експлозија во Триполи


Архивска фотографија.

Либиската полиција соопшти дека најмалку двајца полицајци денеска се убиени, кога прио експлозија на автомобил бомба беше погодена една од најпрометните области во Бенгази.

Седуммина се повредени во експлозијата, некои од нив се наоѓаат во сериозна состројба, изјави портпаролот на медицинскиот центар во Бенгази.

Целта на експлозијата била конвој возила во кој се наоѓал шефот на форензичарската полициска единица, Хамада ал – Рамли којшто не бил повреден.

Неколку исламски милитантни групи, вклучително групата на Исламската држава го искористија хаосот којшто следуваше по 2011 година, откако беше соборен режимот на претседателот Моамер ел – Гадафи.

XS
SM
MD
LG