Достапни линкови

Шојбле: Европа не може да продолжи како досега


Германскиот министер за финансии Фолфганф Шојбле изјави дека Европската унија треба да се преиспита дали има смисла подлабоката интеграција на земјите членки, со оглед на тоа дека Велика Британија гласаше да ја напушти Унијата.

„Во принцип јас сум поддржувач на подлабока интеграција, но сега не е време“, рече тој во Берлин додавајќи дека „во време на растечка демагогија и длабок евроскептицизам, Европа не може само да продолжи како досега.“

XS
SM
MD
LG