Достапни линкови

Десетици уништени домови во земјотрес во Таџикистан


Илустрација.

Десетици куќи се уништени во земјотрес во Таџикистан, иако засега нема извештаи за повредени или загинати. Државниот Комитет за итни случаи соопшти дека земјотрес од 5.4 степени според Рихтеровата скала денеска го погодил регионот Рашт, околу 200 километри од главниот град Душанбе.

Властите во Рашт рекоа дека во моментов се прави проценка на штетата во областа која е склона на природни катастрофи, како земјотреси и лизгање на земјиште.

XS
SM
MD
LG