Достапни линкови

ЕУ ги продолжи санкциите кон Русија


Европската унија официјално одлучи да ги продолжи економските санкции кон Русија до 31 јануари 2017. Со санкциите беа погодени рускиот енергетски и банкарски сектор, како и одредени политичари. Брисел воведе санкции кон Русија во 2014 по руската анексија на Крим, како и поради нејзината улога во источна Украина.


XS
SM
MD
LG