Достапни линкови

ЕУ без интерес за проектот „Посејдон“


ЕУ, Турција, Бугарија и италијанската компанија „Ени“ не пројавија интерес за проектот „Посејдон“, што предвидува испорака на гас за Грција, изјави првиот човек на рускиот концерн „Газпром“, Алексеј Милер. „Посејдон“ е проект за интерконекторска врска Турција-Грција-Италија. „Северен поток 2“, што треба да го зголеми капацитетот за пренос на гас од Русија до Германија по дното на Балтичко Море. А „Турски поток“ имаше за цел да обезбеди испораки на дополнителни количества гас на турскиот пазар и во земјите од Јужна и Југоисточна Европа, но беше запрен минатата година по соборувањето на рускиот бомбардер „Су-2“. Обновувањето на „Турски поток“ е можно само по писмено уверување на Европската комисија за неговиот приоритет, дополни тој.

XS
SM
MD
LG