Достапни линкови

Хаг ги потврди пресудите за Станичиќ и Жупљанин


Хашкиот трибуинал денеска ги потврди пресудите за Миќо Станичиќ и Стојан Жупљанин од 22 години затвор. Апелацискиот суд ги потврди пресудите, со што истите се конечни.

Поранешниот министер за внатрешни работи на босанските Срби, Станишиќ и неговиот заменик Стојан Жупљанин во 2013 година беа осудени за злосторства против човештвото и воени злосторста извршени за време на војната во Босна и Херцеговина.

XS
SM
MD
LG