Достапни линкови

Ерменија дел од рускиот систем за воздушна одбрана


Парламентот на Ерменија ја одобри одлуката на Владата, земјата да се приклучи на рускиот систем за воздушна одбрана и покрај негодувањето на опозицијата. Ерменија и Русија, заедно со поранешните советски републики Белорусија, Казахстан, Киргистан и Таџикистан се членки на Организацијата за колективна безбедност. Москва ја засили воената соработка со своите партнери, откако ги залади односите со Западот по анектирањето на Крим од Украина, а подоцна и поради улогата во источна Украина.

XS
SM
MD
LG