Достапни линкови

Во Приштина осуден српски државјанин за тероризам


Приштина

Судот во Приштина го осуди Слободан Гавриќ на 13 години затвор за „обид за терористички активности“ откако бил уапсен во Приштина во возило во кое имало неколку килограми експлозив. 48 годишниот ветеринар Гавриќ, вработен во српското министерство за земјоделство, кој беше уапсен во декември 2014 година ги отфрли обвинувањата, наведувајќи дека тој сакал да го продаде, а не да го употреби експлозивот.

XS
SM
MD
LG