Достапни линкови

САД имаат корист од НАТО


Американскиот заменик државен секретар Ентони Блинкен

Американскиот заменик државен секретар Ентони Блинкен оцени дека САД имаат повеќекратна корист од членувањето во НАТО. Станува збор за економска и воена корист, како и за промоција на демократијата, изјави тој во Центарот за стратегиски и меѓународни студии во Вашингтон. Ова е своевиден одговор на обвинувањата од страна на најверојатниот републикански кандидат за претседателската трка Доналд Трамп кој смета дека НАТО е прескап за Вашингтон.

XS
SM
MD
LG